Bitcoin Sözlük

0
58
bitcoin price news
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Terminolojik Terim Açıklamaları,

Hold, Pump, Dump Nedir?

Bitcoin ve diğer kripto para piyasası ile ilgili kullanılan tüm terimlerin detaylı açıklamalı bilgilerini sizinle paylaşacağız. Böylece yeni katılan arkadaşlar bu terimleri duyduklarında şaşırmayacaklar.

Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto’nun oluşturmuş olduğu dijital para birimine vermiş olduğu isimdir

Altcoin 

Bitcoin’den sonra ortaya çıkan bütün kripto paralara Altcoin denmektedir. Bunun başlıca sebebi ise Bitcoin’den ayrılarak oluşturulmuş ya da Bitcoin’in alt yapısını örnek alarak oluşturulmuş olmalarıdır.

Ether

Ether, Ethereum coinin yakıtına verilen isimdir. Ethereum tabanlı birçok token bulunmaktadır, bu tokenlerin ve Ethereum sisteminin çalışabilmesi için Ether yakıtı kullanılmaktadır.

Token

Türkçesi jeton olan token kelimesinin kullanış ve üretiliş amacı ICO ile ortaya atılmış projelere yatırım icra eden insanlara projedeki katkısı karşılığında bir şey vermek ve projenin hayata geçmesinden sonrasında tıpkı Ether gibi projeye yakıt olmasıdır.

ICO

Blockchain tabanlı sistemler üzerinde proejelendirilmiş çalışmaların hayata geçmesi için oluşturulan bir açıktan destekleme şeklidir. ICO sayesinde istediğiniz projelere katkıda bulunabilir ve projenin gerçekleşmesine destek olabilirsiniz.

  • Weak Hand Coin fiyatlarında düşüş meydana geldiğinde zarar endişesi duyan kişilerin hemen satış yapması için kullanılan tabirdir.

Mining:

Bitcoin ve diğer Altcoinlerin; dijital ortamda ortaya çıkartılması, piyasaya sunulması ve bu para birimindeki işlemlerin gerçekleşebilmesi ve gerekli olan onayların verilmesi için oluşturulmuş bir iştir. Minin’in Türkçesi madenciliktir. Mining yapan miner’a da madenci denmektedir.

Madencilik Nedir?

Hash: Blok zincirindeki blokların kriptografik kodlarıdır. Bir başka deyişle Blockchain’deki blokların şifrelerinin kombinasyonlarını tahmin etme metodudur.

Hashrate: Madencilik cihazlarının ortalama hash bulma gücüne verilen addır. Yani bir saniyede, bir makinenin tahmin edebileceği kombinasyonların sayısına verilen isimdir.

Proof Of work: Bir madencinin, bir bloğun hash’ini bulduktan sonra kazandığı ödüldür.Bitcoin üzerinden örnek verirsek bir Bitcoin madencisi bir bloğun hash kodunu bulduktan sonra 12,5 Bitcoin’i ödül olarak kazanmaktadır. Bu kazandığı ödülde yaptığı işin karşılığı ve işin gerçekliğinin kanıtı olarak verilir.

Proof Of Stake: Proof of Work sistemine alternatif bir yapılanmadı. Proof of Work’ün aksine, kişilerin yatırımları oranında coin kazanmasını amaçlamıştır. Yani elinizde ne kadar coininiz varsa yeni coin kazanma şansınız o kadar fazladır.

Satoshi Nedir? : 

1 BTC = 1,000 mBTC (millibitcoin)
1 BTC = 1,000,000 μBTC (microbitcoin)
1 BTC = 100,000,000 Satoshi
1 mBTC = 100,000 Satoshi
1 μBTC (microbitcoin) = 100 Satoshi

1 Satoshi	= 0.00000001 ฿	 
  10 Satoshi	= 0.00000010 ฿	 
  100 Satoshi	= 0.00000100 ฿	= 1 Bit / μBTC (you-bit) 
  1,000 Satoshi	= 0.00001000 ฿

Anti Money Laundering : Yasal olarak kazanılmış benzer biçimde görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Bir tek bitcoin ve Kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engellemiş olan kurumlar bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuştur.

ASIC : Özellikle tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine özgü fonksiyonlar üzerinde fizyolojik bağlantılı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere nazaran daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma problemlerını işlemek için dizayn edilmiştir.

Attack %51 : Kripto para madenciliğinde bir ağda üretim meydana getiren tek bir madencinin yada bir grup madencinin üretim enerjisinin yarısından fazlasını yapar hale gelmesidir. Böylece teorik olarak işlemlerin ve üretimin bu kişi yahut gruba geçmiş olmasına neden olur. Bu güç miktarı onları kuramsal olarak ağdaki otorite yapar. O ağ üzerindeki tüm madencilerin bu gücü elinde bulundurana güvenilmiş olduğu var sayılır. Çünkü bu gücü elinde tutan aşağıdaki işlemleri yönetebilir. • Başkasınınki ile çakışan bir işlemi sistemden çıkartma, • Başka bir madencinin işleminin doğrulanmasını durdurma, • Üretilen Kripto Parayı birden çok kez harcama, • öteki madencileri geçerli blokları çıkarmaktan alıkoyma.

Bitcoin Investment Trust : Bu özel ucu açık fon, özellikle Bitcoin yatırımı yapar ve yatırımcıları ve hissedarlarının adına Bitcoin’lerini güvenli bir halde saklamak için teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dâhil olan insanlara, güvenli bir halde, kendi dijital paralarını saklamak zorunda kalmadan ve satın almadan, Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.

Arbitraj: Borsalar arasında Bitcoin, Ethereum ve Altcoin geçişi sağlayarak para kazanma şekli. Genellikle yurt dışı borsaları ve Türk borsaları arasında transfer yaparak kar elde etme olanağı daha fazladır.

Ledger: Ledger’in Türkçesine hesap defteri diyebiliriz. Kitabımızda genellikle kısa hali olarak defter demeyi tercih ettik. Bu defterler blok zincirindeki blokların içindeki Bitcoin ve Altcoin hareketlerinin tutulduğu yere verilen addır.

Wallet: Wallet kelimesinin türkçe karşıllığı cüzdandır. Bu cüzdanlar, Bitcoin ve Altcoinlerinizi borsalar dışında kendi elinizde tutmanızı sağlamaktadır. Günümüzde hardware ve online olmak üzere iki çeşit walelt bulunmaktadır. Walletelr kurulumları sırasında size public key ve private key sağlamaktadır. Walletler kurulumları sırasında size public key ve private key sağlamaktadır.

Nasıl Cüzdan Oluşturulur?

BitPay : Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

BitStamp : Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz ya da satabileceğiniz popüler bitcoin borsası.

Online Wallet: Bilgisayar ve cep telefonlarında coinlerinizi saklamanızı sağlayan wallet türleridir.

Kripto Para Cüzdanı Nasıl Kullanılır?

Hardware Wallet: Donanım cüzdanlarıdır. Coinlerinizi fiziksel olarak yanınızda taşımanızı sağlamaktadır. Hardware walletler online walletlere göre daha güvenlidir ve daha güçlü bir koruma sağlamaktadır.

Public Key: bitcoin ve Altcoinlerinizi göndereceğiniz, Bitcoin ve Altcoin alıp verirken kullanacağınız adreslerinizdir.

Örnek : 

3BRFwhTsBFvDqZk9ovxJr3oC9Sj6hoBGnS

bir public key adresidir.

Private Key(Secret Key): Private keyler, size özel olan ve sadece sizin bilmeniz gereken keylerdir. Bu sebeple private keylerinizi password yani şifre olarak görebilirsiniz.

Örnek : 

5Jh4DsK7Hq6t9rfTzVDgG3gaDbPE4mjYZjtm2RadPxHVHHZn9p7

bir private key örneğidir.

Fork : Türkçe karşılığı “çatallamadır.” bir blok zincirinde gerçekleşen ayrışımlara denmektedir. Soft fork ve hard fork olmak üzere iki çeşit fork bulunmaktadır.

Cryptocurrencry: Türkçesi kripto para birimleridir. Bitcoin ve birçok Altcoin için bu tabir kullanılmaktadır çünkü bu coinlerin kodları ve kodlanma biçimleri kriptografi ile gerçekleşmiştir.

Fiat Money: Türkçe karşılığı “itibari para”dır. Bir devletin gücü be itibarına olan güven ile oluşmuş para birimidir. Herhangi bir değerli maden özelinde karşılığı bulumamaktadır.

Kriptografi: Kriptografi; gizlilik, kimlik denetimi bütünlük gibi bilgi güvenliği sağlamak için oluşturulmuş matematiksel şifrelem yöntemleridir. Bu yöntemler bir bilginin iletimi esnasında karşılaşabilecek aktif yada pasif tehlikelere karşı bilgi ve bilginin göndericisini koruma amacı güder.

Terim Sözlüğü:

ATH (All Time High)Tarihi Zirve
TATeknik Analiz
FORMASYONFiyat Verilerinin Belirli Şekillere Bürünmesi
BOĞA PİYASASIYükseliş Trendindeki Piyasa
AYI PİYASASIDüşüş Trendindeki Piyasa
HODLKeskin Düşüş ya da Yükselişte Satış Yapmamak
DIPDüşük Fiyat
MOONYüksek Fiyat
REKTZarar
FOMOAlım Satım İşleminde Fırsatı Kaçırma Korkusu
BREAKOUTFormasyon İçinde Sıkışan Fiyatın Sert Kırılması
PUMPFiyatta Derin Yükselme
DUMPFiyatta Derin Düşme
SCALPDüşüşte Ani Satışla Kısa Sürede Eelde Edilen Kazanç
LEGFiyat Yükselmesi İle Oluşması Beklenen Mum
BTFDPump Esnasında Coin’in Aniden Düştüğü Noktadan Alım Yapılması
MMBin Çarpı Bin / Milyon / Milyoner
SHILLINGCoin Tavsiyesi Vermek/Veren Hesap
MOADDevasa Düşüş
FUDEndişeli Durum, Belirsizlik
DYORCoin Hakkında Araştırma Yapmak
ICOFon Toplanmak Halka Arz Edilen Coin
FLIPPENING  Süre Gelmiş İşleyişin, Trendin Terse Dönmesi. Coin’in Piyasa Değerinin ya da Fiyatının, Rakibi Görülen Coin Tarafından Egalesi
TRADETicaret
TRADERTüccar
INVESTYatırım
INVESTERYatırımcı
SHORTYatırım Miktarını Azaltmak
BIDAlmaya İstekli Olunan Fiyat
SPREADAlış Satış Farkı
ASKSatmaya İstekli Olunan Fiyat
MININGCoin Madenciliği
SATOSHI (SATS)Coinin Bitcoin Cinsinden Fiyatı
ACCUMULATEAlışın Artması, Birikmesi
FEEAlış Satış İşlemlerinin Komisyonu
DEPOSITPara Yatırma
WITHDRAWPara Çekme
TOKEN (JETON)ICO İçin Hisse Payı
 MARKETPiyasa
VOLATİLİTEPiyasanın Dalgalanma Durumu
FIBONACCIPiyasanın Şekillenme Biçimine Göre Elde Edilmiş Oran Teoremi
HAREKETLİ ORTALAMATeknik Analiz İçin Kullanılan Bir İndikatör
BOLLINGER Finansal Piyasalarda Alım Satım Sinyalleri Üretmesi Amacıyla Etkin Olarak Kullanılan Gösterge
WALLETCoin Cüzdanı
BLOCKCHAINBitcoin İşlemlerinin Dökümü
DESTEKSatıştan Alışa Dönüm Noktası
DİRENÇ

Alıştan Satışa Dönüm Noktası

BALİNA (WHALE)Piyasada Söz Sahibi Olabilecek ve Manipülasyon Yapabilecek Sermaye Gücüne Sahip Kişiler
STOP LOSSKaybı Durdurmak
VOLUMEİşlem Hacmi

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here