Bitcoin Ralliye Başladı Altlar Takipte

0
56
bitcoin yükseliş
[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Crypto Para Piyasasında Bugünkü Gelişmeler

Bitcoinin başını çektiği kripto para piyasası son bir haftadır hafif bir kıpırdanma içerisinde idi. Herkes gözünü Bitcoinin 6800 direncinin üstüne dikmiş bekliyor iken ve umutlar azalmaya başlamışken markete giren yaklaşık 15 Milyar Dolar ile beraber hareketlenmeye başladı.   Market hacmi artarken Altcoinlerde hareketlilik kazandı ve yükselmeye başladı.

Kripto Paralarda Bugün Neler Oldu 

  • Bitcoin fiyatı yükseldi ve 6.800 ABD Doları ve 6.900 Dolar dirençleri kırıldı. Yükselişine devam eden BTC 7100 doların üstüne çıktı. 7200 Direnci Test Edilecek.
  • Eteryum, Ripple Eos, Bitcoin Cash Yükselişe ayak uydurdu. Ortalama %6lık artış yaşandı.
  • Hot, Ost, Gas, Dash, GBYTE ve IOTA bugün %20 ile 30 arası artışlar elde etti.

Bitcoin uzun zamandır yukarı yönlü bir piyasada olduğunu hissettiriyordu. Fakat son zamanlarda ani yükselişler ve ani düşüşler insanlarda ciddi manada bir tedirginlik yarattığı için kimse kesin konuşamıyordu. Bugün nihayet 6500 dolar seviyesi rahat bir şekilde aşıldı. Arkasından 6800 geçilirmi derken bir anda 7000 üstüne kolayca atladı. BTC / USD% 5’ten daha fazla değer kazandı ve 7.100 Dolar seviyesinde işlem görmeye başladı.  15 gün önce bitcoine eşlik edemeyen alternatif coinler  bugün bitcoinin izinden giderek benzer artışlar elde ettiler. En Büyük 5 Kripto Para incelendiğinde ETH, Ripple, Bitcoin Cash ve Eosun %6-7 aralığındaki artışları göze batıyor. Bu artışlarda en kötü performansı ETH sergilemekte olup BTC karşısında %1lik bir değer kaybı ile günü %4lük bir artışla sürdürüyor.   Piyasada alıcı ağırlıklı bir hissiyatın yaşanmaya başlanması süreci yaklaşık olarak 1 haftadır devam etmekteydi. Bugün bu dahada güçlendi. 7000 dolar psikolojik barajının yıkılması bizi bir üst seviyeye taşıyacak ve Yeşil alan daha belirgin bir şekilde hissedilecek gibi duruyor. Teknik Göstergeler incelendiğinde  2 ve 4 saatlik grafiklerde göstergelerin çoğu alış ağırlıklı pozitif bir eğilim gösteriyor.

Market Cap Hacmi 

Kaynak: coinmarketcap.com

Bitcoin Analizi 

Bitcoin fiyatı 6,400 Dolar direncini kırmasıyla başlayan yükselişini 6800 dolar üstüne yükselterek güçlendirdi. Piyasada oluşan ciddi pozitif hava etkisi ile sürekli olarak alış gerçekleşmesi ile beraber 7000 dolar seviyesi aşılarak yukarı yönle bir gidişi sürdürmeye kararlı gibi görünüyor. Bir sonraki önemli nokta 7200 ve 7400 noktaları olarak karşımızda duruyor. Bu noktalar aşıldığı taktirde bir miktar kar satışı ile gevşeme olasılığı ile beraber piyasa pozitif havayı koruyabilir ise 10.000 dolar seviyelerine kadar gidebilir.
Mevcut fiyat hareketlerine bakıldığında yükselişli ve alıcısı bol bir piyasada olduğumuzu söyleyebiliriz.  Burada önemli nokta 7200 dolar seviyesinin aşılmasının kolay olup olmayacağıdır. 7200 dolarda ciddi bir satış baskısı yenmediği taktirde yukarı çıkmaya devam edecektir. Aksi Durumda ise 6800 seviyesinde güçlü bir desteği mevcut.

Ethereum Fiyat Analizi 

Ethereum fiyatına bakıldığında biraz hayal kırıklığı ile beraber umutların tazelendiğini görüyoruz. Bitcoine eşlik etmeye çalışan ETH, bitcoin fiyatını izliyor. ETH /USD paritesine bakıldığında %4lük bir artış görülsede BTC/ETH paritesinde %1 lik bir değer kaybı ile karşı karşıyayız.  ETH / USD bazında bakıldığında daha istikrarlı bir yükseliş için 300 dolar seviyesine hızlı bir ivmelenme gerekiyor.  Diğer tüm coinler rahatlıkla yukarı seyreder iken Ethereum ise 285 dolar seviyesinde ciddi bir direnç ile karşılaştı. An itibari ile 290 dolar seviyesinde tutunmaya çalışan ETH son zamanlarda Bitcoinin epey gerisinde kalmış gibi görünüyor. Kesin bir istatistik veri olmasada önceki senelerde 10 /14 Eth Yaklaşık 1 Bitcoin eder iken bugün 20 ETH 1 bitcoin fiyatına ancak ulaşıyor.   Ethereum karşısında duran en büyük direnç noktası 300 Dolar olarak görünüyor. Bu seviyenin aşılması 325 ve 335 dolar seviyesine kadar yükselişi getirebilir. Aksi durumda ise 265 Dolar seviyesini görmemiz mümkündür.

Bitcoin Cash Analizi

Bitcoin Cash an itibari ile 555 dolar seviyesine kadar çıkmış durumda. 540 Dolar gibi önemli bir seviyeyi rahatça geçerek günlük bazda %5lik bir artış yakaladı. Bitcoin ile paralel hareket eden BCC olumlu bir hava sergiliyor. Bitcoin Cash bir çok kişi için Boğa sezonunun prensi olarak görülür ve artışları ile insanları cezbeder. Daha 1 ay önce 800 dolar seviyelerinde seyrederken bugün 550 dolar seviyesinde olması biraz hayal kırıklığı gibi görülsede her coinin fiyatının çok fazla düştüğü bu dönemde değeri diğerlerine nazaran daha az düşen Bitcoin cash pozitif havanın peşine takılırsa 570 doları kısa vadede görmemesi için hiçbir neden yok.   Olumsuz yönündeki desteklere baktığımızda 520 ve 500 dolar olarak sıralandığı görülüyor.

Ripple Fiyat Analizi  :

XRP piyasada hakim altcoinlerden birisidir. Ripple fiyatını 3 dolar olarak görenler bugünkü fiyatına şaşırabilirler. Ripple fiyat analizine baktığımızda Bitcoinin yükselişine denk hareket ettiği görülüyor. Günlük bazda %7lik bir artış yakalaşan XRP 0.35 seviyesinde işlem görüyor. XRP / USD paritesine bakıldığında için bir sonraki direnç noktasının 0,365 ABD Dolar olduğu görülüyor. Bu direncin kırılabilmesi için en önemli destek 0,350 dolar seviyesininde oluşacak güçlü alış desteğidir.

Market Cap ve Altcoin Analizleri   

Yaklaşık bir haftadır alcoinlerde oluşan hareketlilik göze batıyordu. Bu hareketlilikte başı çeken coinlere baktığımızda Nano, VET en çok göze batanlardı. Nano fiyatını kısa bir sürede %100 gibi bir artış ile 3.35 dolar seviyesine kadar çıkarttı.  Birçok altcoin son bir haftadır hayli yükseliş gösteriyor. Bu trendi üst perdeden karşılayanlardan biriside VET idi. Vet 0.008 dolar olan fiyatını 0,018 gibi bir rakama çıkartarak %120 gibi bir artışı 1 haftalık süreçte yakaladı.

Bugün itibari ile bakıldığında ise  Dash , GBYTE, IOTA, Gas, Neo, RDD, DGB , 0x , ETP, VET , ZEC, HOT, Ost, BCN, ve monero gibi güçlü altcoinlerin hepsinin %10 civarında kazanç kaydettiğini görüyoruz.   Kaybeden kısmında ise aslında bir önceki günde iyi kazandıran coinlerin olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Sonuç olarak bakıldığında Bitcoin önderliğinde kripto paralarda pozitif bir eğilim görülüyor. Teknik olarak BTC / USD  7,000 dolar seviyesinin üstünde kaldığı sürece piyasa olumlu havayı satın almaya devam edecektir. Büyük altcoinlerinde eşlik etmesi ile beraber bitcoin Dominance değerinin düşmesi alt coinlerin çok daha büyük hareketlilikler kazanmasını sağlayabilir.

Market Hacmi incelendiğinde ; 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here