Bitcoin Nedir? Nasıl Bitcoin Çıkarabilirim?

17
299
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bitcoin Nedir? Nasıl Bitcoin Çıkarabilirim?

Bitcoin ne işe yarar? Kağıt paranın yerine mi geçiyor? Nasıl Bitcoin çıkarabilirim? gibi söylentileri son bir kaç senedir sıklıkla duyar olduk. Bu konu hakkında yüzlerce komplo teorileri ortaya atıldı. Sektörel alanlarda üzerine uzun tartışmalar yapıldı. Anlık değer kazanımları ve kayıpları spekülasyonlara sebep oldu ve tabi açgözlü yatırımcıları da üzerine çekti. Bütün bunların ışığında Bitcoin’i duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Peki Bitcoin Nedir? Modern kültürün bir planı mı yoksa paranın evrim geçirmiş hali mi? İşte bu yazıda bu suallerin yanıtlarını arayacağız.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin, 2008 senesinde  “Satoshi Nakamoto” kişisi tarafından deneysel olarak piyasaya sürülmüştür. Herhangi bir resmi kuruluş vs. ile bir ilişkisi bulunmayan, fakat ülkelerin para birimleriyle  alınıp satılabilen, rastgele bir üçüncü parti hizmetine aracı müessesenine gerek duymadan gerçekleşen bir tür dijital para birimidir.

Bitcoin, Kağıt Paranın Alternatifi Olabilir mi?

Adeta bilim kurgu filminden çıkıp hayatımıza giren bu sanal paranın, kağıt paranın yerini alabilmesi günümüz koşullarında mümkün görünmüyor. Hatta “Bitcoin’in bir tür balon” olduğunu dile getirenler bile bulunuyor. Queensland Üniversitesinden Profesör John Quiggin gibi.

Lakin ciddiye alınması şart olan bir para birimi olduğunu da kabul etmek gerekiyor. Çünkü dünyanın bir çok ülkesinde ferdi manada kullanıldığı gibi resmi olarakta devletler nezdinde itibar görmeye başladı. Bitcoin’i hesap birimi şeklinde gördüğünü dile getiren Alman Maliye Bakanı ve kendisine yönelik yaptırımları aşabilmek adına Bitcoin kullandığı söyleyen İran Bakanları gibi.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değildir. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir. Sistem tek bir merkezden ele alınamadığı için Bitcoini kullanan her kişinin sürecini çalıştırmak, sistemi kontrol etmek türü işleri bazılarının bir bedel karşılığında yapması gerekiyor ve bu işi yapanlara madenci deniyor.

Bitcoin madenciliği artık yerini kendinden 100 kat daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına bırakmış durumda. Yani bu demek oluyor ki, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrıca madencilik için özel tasarlanmış sistemleri satın alabilirsiniz Böylece daha basit algoritmalarla uğraşarak tek başınıza zaman harcamanıza gerek kalmamış olur. Havuzların miktarı bir hayli fazladır ve her bir havuzub kazanım dağıtım alanı farklıdır. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam kazanım, pool’a katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılır.

Bu esnada belli bir yüzdeyi de pool operatörü alır.

Günden güne zorlaşan bitcoin madenciliği yüzünden Bitcoin çıkarmak için gerekli donanım aletlerinizin yüksek düzeyde olması gerekmektedir. Durum bu şekilde olunca madenciler farklı yollardan yararlanmaya başlamıştır. Bunların en başında Cloud Mining gelmektedir. İnternet üzerinde sizin adınıza ücreti karşılığında işletilen donanımlar bulabilir, belli bir ücret karşılığında dönemsel kontrat yaparak bu donanımların kârına ortak olabilirsiniz. Bu işlerle uğraşan siteler arasında ki başlıcalar; “Hashflare, SeedHash ve Genesis Mining” kabul edilmektedir.

Para yaratma süreciyle altın madenini çıkarma arasında bağlantı kurulduğu için, Sürece madencilik olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Bitcoin madenciliği her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Bunun başlıca sebebi dünyanın dört bir tarafında madenciliğe yeni kullanıcıların daha güçlü bilgisayarlarla dahil olmasıdır. Piyasaya kısa sürede Bitcoin sürerek kazanımı arttırmayı hedefleyen kişiler için program sağlayıcılıları kendi çapında bir sistem geliştirdiler. Bu sistem sayesinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlayarak her sene dolaşıma giren Bitcoin miktarını azaltmışlardır.  Sistem 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar çıkarma izni vermek üzerine kurgulanmıştır. Yani sınırsız bir şekilde Bitcoin çıkararak milyonlar sahibi olmayı hedefleyen insanlar ağır yanılgıya uğruyorlar.

Bitcoin’in Değerini Ne Belirliyor?

Bitcoin’in kendiliğinden gelen bir değeri olmadığını biliyoruz. Onun değerini insanların erişimi, arz ve talep koşulları belirliyor. Yani ne kadar çok Bitcoin kullanımı o kadar çok Bitcoin değeri diyebiliriz.Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin bulunuyor. Yeni Bitcoin yaratmanın önceden belirlenmiş bir prosedürü ve limiti olduğu için arza göre talep hızlı artınca, Bitcoin değer kazanıyor.

Bitcoin Nasıl Kullanılıyor?

Öncelikle Bitcoin kullanabilmeniz için bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Sanal cüzdanınızı oluşturduğunuz takdirde dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Kişi başına cüzdan sınırı bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Ayrıca cüzdanınızı oluştururken özel bilgilerinizi girmeye gereksinim duyulmamaktadır. Alış veriş yapmak para gönderip almak gibi şeylerden yararlanmak istiyorsanız, sanal cüzdan oluşturmak zorundasınız.

Bitcoin altyapısında yapılan işlemlerin kabul görülmesi için “asimetrik şifreleme, noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work” gibi sistemler kullanılmaktadır. Bitcoinler işlemi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Edindiğiniz veya topladığınız Bitcoinlerle internet üzerinden birtakım şeyler alıp, alış veriş yapabilirsiniz.  Bizim ülkemizde henüz olmasa da dünya üzerinde bitcoini kullanan mağazalar ve restoranlar bulunuyor ve bu yerlere Bitcoin Travel ve Bitcoin Navigator üzerinden ulaşılabilirsiniz.

Bitcoin, Yatırım Aracı Olarak Kullanılabilir mi?

Bitcoin, bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Ona değer katan şey insanların erişimi ve talepleri olduğu için çok yüksek derecede dalgalanmalar oluyor. Bu olayda insanların ilgisini çekiyor. Ayrıca transferi ve yapılan prosedürün saniyelik oluşması onu farklı yatırım araçlarından bir adım öne çıkarıyor. Tabii bir de spekülatörler bulunuyor. Kullanımı çoğaldıkça değerinin yükseleceği varsayımı insanları Bitcoin yatırımına yönlendiriyor.

Bitcoin Güvenli midir?

Bitcoin’ın bağlı bulunduğu protokoller bulunmaktadır. Bu protokoller çerçevesince yaptığınız her işlem şifrelenir. Ayrıca yapısından dolayı Bitcoin, sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası veya dikkatsizlik nedeni ile ortaya çıkan sebepler haricinde sistemin güvenlik problemi kaydedilmemiştir.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

17 YORUMLAR

  1. uzun zamandır bitcoin hakkında aklımda soru işaretleri vardı ama bu makale sayesinde aklımda bulunan bütün soru işaretleri yok oldu yazan kişilere teşekkürlerimi sunuyorum

  2. Im now not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time finding out more or working out more. Thanks for magnificent info I used to be in search of this information for my mission.
    Rexuiz FPS

  3. İlk başlarda bitcoin mantığını bir türlü anlayamamıştım bu sebepten bana bir türlü güven vermemişti, ancak artık neyin ne olduğunu anladığım için bitcoinin çok büyük bir borsa olduğunu anladım

  4. keşke bir videoulu anlatmınız olsa çunku bu tarz konularda yazı yetmıyor coğu kişiye anlamayanlar oluyor kolay gelsin yazınız güzel bu arada teşekkür ederiz 🙂

  5. Bitcoin çıkartmak aslında karlı bir işti. Ama şuanda maliyetleri düşündüğümüz zaman günlük bitcoin mining karı 10-15 dolar arasında buda çok mantıklı gelmiyor. Doların yüksek olması ile biraz kazandırmaya başladı ama çok değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here