Bitcoin Neden Düştü?

0
65
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bitcoinin Düşmesinin 5 Temel Nedeni

Bitcoin iyi bir ralliye başladıktan sonra 7400 Dolar seviyesinde bir süre oyalandıktan sonra birden bire düşüş gösterdi. Düşüş öyle hızlı olduki 1 gün içerisinde 6175 dolar bandına kadar geriledi. Peki ama Neden düştü. Özellikle son zamanlarda baktığımızda 6200-7400 dolar bandında gidip gelen bir bitcoin vardı ama düşüşün nedenini tam olarak kimse kestiremiyor.

İşte bu noktada bu konularda uzman olan  Global Yatırım şirketi sahibi Jonathan Cheesman’a kulak veriyoruz.

Belirsizlik Bitcoin Üstündeki Karanlık Gölge

Jonathan Chesesmana göre Bitcoin beş ana nedenden ötürü düştü: Genel Eğilim, spekülatif hakimiyet, düzenleyici belirsizlik, kısa bant satışları ve piyasa dolandırıcılğı.

Kripto Para birimlerini önemli bir varlık sınıfı olarak gördüğünü söyleyen Cheesman, sürekli olarak artan bir kripto para yatırımcısı olduğunu ve bu artışın piyasa artışı olarak görüleceğini açıkladı.

 

Ülkemizide ilgilendiren Açıklamasında :

“Bazıları için, işler şimdi daha da akut – Borç sürdürülebilirliği bir çok para birimi için gerçek risklerdir. türkiye ve venezuella bunun en en bariz örneklerdir –

Belirsizlik ve Zayıf Altyapı

Kripto para piyasasında 2018 yılına kadar,  kurumsal yatırımcılara ve büyük miktarda iş yapan tüccarlara yönelik altyapı neredeyse hiç yoktu. Kurumsal yatırımcılar ile Kripto Para Piyasası arasındaki son engel ise Kripto paraya olan talebi kolaylaştıracak halka açık ticaret aracı sayısının çok az olmasıdır. ALt yapının bu denli güçsüz olması kripto paralar üstündeki belirsizlikle birleştiğinde Finans piyasalarından kripto para piyasalarına doğru sermaye geçişi için ertelenmeye ve birikmeye neden olması ile sonuçlanmaktadır.

Kripto Para Piyasasının 2018 yılındaki durumuna bakıldığında 2012 ve 2016 yıllarına benzediği görülüyor. Supekülasyonlar daha önce meydana getirilenlerle çok büyük benzerlik gösteriyor. Piyasada spekülatörler ve bireysel yatırımcılar tarafından başlatılan panik satışının düzeltme yapan bitcoin üzerinde düşüşü hızlandırdı.

Kripto Para Piyasasının düzeltlemerinin %80lik bölümü önceki düşüşlerde olduğu gibi gerçekleşti. Ancak piyasanın beklenen toparlanması önceki düzeltmelerden oldukça farklı olacak.

Bitcoin Destek Noktalarındaki Durumu 

Bitcoin geçmişteki durumuna bakıldığında destek seviyelerindeki iyileşme belirtilerinin çok fazla olmadığı görülüyor. Bitcoin bu yıl 6000 dolarlık destek seviyesinin 2 kere altına düştü ve 6000 seviyesinden kurtulmak için 3 kez girişimde bulunan bitcoin bunu aşamamasına rağmen 6000 dolar seviyesinin altına düşmedi

Kripto Para piyasasının düzenleyici çevreleri şuanda olduğundan daha güvenilir saklayama amaçlı çözümler üretmeleri halinde daha fazla kurum kripto para piyasasına giriş için risk almak isteyeceklerdir.

Cheesman Açıklamasında şunu yazdı:

“Dünyanın dört bir yanındaki yetkililer, sorumlu bir şekilde kriptoyu nasıl koruyacaklarını bulmaya uğraştılar.

Merkezi olmayan bir hareket olması nedeniyle ; sınıflandırmada ve kötü huylu oyuncuların suları bulandırması yeterince sorun teşkil ediyor.

Sonuç olarak, işler yavaş yavaş ilerliyor, ancak genel düzenleyiciler potansiyel yeniliğe saygı duyduklarını gösteren tutum aldı. belirsizlik, incelenme, garanti, veri ve risk yönetimi çözümlerinin olmaması gibi nedenler kurumsal yatırımcıların piyasaya girişini yavaşlattı. ”

Güney Kore ve Japonya’daki Gelişmeler

Güney Kore ve Japonya dünyada kripto para birimi ile ilgili olarak mevzuatını güncelleyen ve meşru sektörlere dönüştüren ülkelerin başında geliyor.  Özbekistanda kripto paara değişim platformlarından ICO ve miningi yasallaştırmaya başlayacağı belirtiliyor.  Yakın zamanda diğer ülkelerinde merkeziyetsiz bu sistemi benimseme eğilimine girmeleri mümkündür.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here