Bitcoin Madenciliği Nedir

8
192
Bitcoin-madenciliği
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bitcoin Madenciliği Nedir

Dijital nakit birimleriyle ilgilenenler, bunları oluşturmak için madencilik dediğimiz bir operasyon yaparlar. Grafik kartlarının gücüyle beraber madencilik performansı da artar ve madenci, nakit biriminin bedeli ve sisteminin gücüne oranla bu işten bir kâr elde eder. Peki Ethereum, Zcash, Bitcoin ve aynısı dijital nakit birimleri için bilgisayarlarının gücünü kullanarak madencilik oluşturan bu insanlar, gerçekte ne yapıyorlar? Bu grafik kartlarının gücü ne için hatta kim için kullanılıyor? bütün bunların cevabını olası olduğunca yalın bir biçimde anlatıyoruz.

Uyarı: Herhangi bir yatırım kararı, doğabilecek kazanç ya da ziyan tam olarak yatırımcının sorumluluğundadır. Bu makalemiz yayınlandığı tarihte Bitcoin ve aynısı sanal nakit birimlerinin nasıl çalıştığını anlatmaktadır. Takip eden araştırma ve kararlar kullanıcıya aittir.

Blok Zinciri oluşturma

Dijital nakit birimleri, bir file içerisindeki bloklardan oluşur ve bu blokların toplamına da blok zinciri denir. Bu blok zincirlerinin içeriğini bankaların yaptığı hesap operasyon kayıtlarına benzetebiliriz. Blokların bünyesinde “Ali, Ayşe’ye 5 Bitcoin ödedi.” Türünden transfer haber bulunur.

En Kolay haliyle anlatmak gerekirse, madencilik oluşturan herkez bir blok oluşturuyor. Ve oluşturdukları her geçerli yeni blok için ödüllendiriliyorlar. Bu ödül de oluşturulan blok zincirine ait nakit birimi oluyor (Ethereum, Zcash vb.). Dijital nakit biriminin ağına daha kuvvetli sistemleri olan madenciler eklendikçe o nakit birimi daha güvenli duruma geliyor ve geçersiz blok oluşturma oranı azalıyor. Blok zinciri olarak bilinen kavram olmasaydı eğer, oluşturulmuş bir transferin tekrar tekrar yapılması olası olurdu ve olmayan nakit başka bir deyişle eski bakiye daimi bir yerlere aktarılabilirdi. Bu da paranın bedelini düşürürdü ve sonucunda madencilik bu kadar yaygınlaşmazdı.

Dijital Nakit birimleri nasıl popüler oldu?

Bitcoin, Ethereum ve zcash gibi nakit birimlerinin bu kadar popüler olmasının en kocaman sebebi bağımsız, güvenli ve saklı olmaları. Normalde nakit birimleri bankalar veya devletler gibi merkezi bir otorite yönünden yönetilir. Bu hem transfer hem de tedarik işlemleri için geçerlidir. Dijital nakit birimleri ise izi sürülemeyen, kimsenin kontrolünde olmayan ve herkez yönünden üretilebilen nakit birimleridir. Başka Bir Deyişle normalde nakit birimleri bir merkez yönünden denetim altında tutulurken, dijital nakit birimlerinde nakit tedarik ve aktarımları madenciler yönünden yönetilir.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

8 YORUMLAR

  1. İlk başlarda pek akıl erdiremesemde, şimdi yavaş yavaş olayların nasıl gerçekleştiğini madenciliğin nasıl işlediğini anlayabiliyorum, tabiki çok güzel bir sistem ile madenciliğe başlamayı düşünüyorum.

  2. Sistem geleceğin para birimi fakat resmiyeti yok dolayısı ile balon yatırım bir anda bütün yatırımınız çöp olabilir. Sistemi kuran kişi yada kişiler sistem açıklarını biliyordur ve tarihin en büyük vurgununu yapabilirler kısacası şuan için sadece çılgınlık kolaylık mı kolaylık ama kim parasını tanımadığı insanların bilgisayarında korumak isterki. Sistemi kuranlar bile gizli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here