Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır

3
128
wall street bitcoin
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin İşlemleri Nasıl Yapılır

Bitcoin işlemleri elektronik Bitcoin cüzdanlarından gönderilir. Gönderim işlemleri emniyet için dijital olarak imzalanır. Bitcoin ağındaki herkez her operasyon hakkında izlerken sahibi olur ve işlemin geçmişi Bitcoinlerin üretildiği noktaya kadar izlenebilir.

Bitcoin’i Bir yatırım aracı olarak düşünebilirsiniz. Portföyünüzü Bitcoin’e yatırıp kıymet kazandıkça portföyünüzün büyümesini keyifle izleyebilirsiniz. Bunun yanında öbür bütün nakit birimleri gibi Bitcoin’i harcayabilir, kimi ödemelerinizi Bitcoin ile yapabilirsiniz. Peki Bitcoin harcarken işlemler nasıl yürüyor, süreç nasıl işliyor?

Bitcoin Yoktur, Sadece Bitcoin İşlemlerinin Kayıtları Vardır

Bitcoin’in enteresan yanı hiç bir yerde bulunmamasıdır. Birilerinin Bitcoin’e sahip olmasından bahsedebiliyoruz ama hesaplarına baktığınızda somut bir şey göremiyoruz. Örneğin birinin banka hesabındaki TL miktarından bahsettiğimizde o miktarın somut olarak bir yerlerde bulunduğunu anlarız. Bitcoin’de herhangi bir fiziksel varlık yok, bir dijital dosya dahi yok. Sadece cüzdan size “burada Bitcoin’ininiz var” diyor. Bu azıcık korkutucu gelebilir ama bu yeni dünyaya alıştıkça bu düşünce mantığımıza oturmaya başlayacak.

Bitcoin’de Somut varlıklar yerine artan ve azalan bakiyelerin bulunduğu, değişik adresler arasındaki operasyon kayıtları tutulur. Hakikatleştirilen her işlem, Blockchain isimi verilen uçsuz bucaksız bir deftere kaydedilir.

Bu İşlemler Neye Benziyor?

Eğer X kişisi, Y kişine nakit gönderirse bu operasyon 3 ayrı izlerken içerir:

Girdi: X kişisine parayı gönderen hesabın kaydıdır. (X kişisine Bitcoin’leri kim gönderdiyse onun kaydı, misalen T kişisi.)

Miktar: X kişisinin Y kişisine gönderdiği Bitcoin’in miktarını belirgin eder.

Çıktı: Bu da Y kişisinin Bitcoin adresi.

Bitcoin Nasıl Gönderilir?

Bitcoin gönderirken, iki şey gerekir. Bunlardan biri Bitcoin adresi öteki ise Private Key (özel anahtar). Bir Bitcoin adresi rastgele hazırlanmış harfler ve sayılar dizisidir. Private Key de başka bir harfler ve sayılar dizisidir. Mutlaka saklı tutulmalıdır. Size özeldir. Hiç Bir operasyon sırasında Private Key’inizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Bir örnekle öneminden bahsedecek olursak Bitcoin adresinizi reel banka hesabınıza benzetelim. Private Key bu hesaba bağlı banka kartınız ve şifrenizin birleşimi gibidir. Hesaba direk erişim sağladığından saklı tutulması önemlidir.

Bitcoin Adresinizi ön bölümü cam, içi görülebilen fazla güvenli bir kasa olarak düşünün. Herkez içinde ne olduğunu bilir, ancak tek Private Key onun kilidini açabilir. İçindekileri dışarı çıkarmaya ve içine yeni bir şeyler koymaya sadece Private Key yetkilidir.

25 Yaşındayım Avrasya Üniversitesi Mimarlık bölümün de okumaktayım. 2012 Yılından beri editörlük hizmeti yapmaktayım.

3 YORUMLAR

  1. Bitcoin uzun süredir zaten ilgimi çekiyordu artık yavaş yavaş işin içine giriyorum buradanda işime gereken tüm şeyleri öğrenmeye çalışıyorum bir çok konuyu öğrendim zaten bundan sonra yatırım yapmayı planlıyorum.

  2. bahsettiğiniz gibi btc cüzdan olmalı,
    şuan kullandığım binance kullanıyorum, hem yatırım için hem de cüzdan olanakları için.
    bir de airdrop için kullandığım cüzdanlar var,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here