Bitcoin ve Hızla Yükselen Dijital Para Birimleri

2
101
bitcoin yükseliş
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Geçtiğimiz yıllarda değeri sadece bin dolar olan Bitcoin dijital para birimi günümüzde 16 bin dolardan işlem görüyor. Dolayısıyla bitcoin son zamanlarda tüm dünyanın en çok konuştuğu konular arasında yer alıyor. İstatistiklere göre neredeyse her insan bitcoine yatırım yapmaya çalışıyor. Günümüz şartlarında yatırım konusunda göz önüne alırsak gerçekten üst düzey bilgiler ortaya çıkmakta. Hızla Yükselen Dijital Para Birimleri sizlere ilham verebilir.

Bitcoin artık günümüzde dijital altın olarak adlandırılıyor bunun sebebi ise 2017 yılında yüzde 1.500 değer kazanması.

Bitcoin de yaşanan bu dalgalanmalar sebebiyle diğer dijital para birimlerine de ilgi artıyor.

Bu sebepten dolayı diğer kripto paralar da yüksek bir hızla değer kazanmaya başladı. Git gide de kazanacağı bekleniyor.

Rakipleri de yükseliyor.

Böylece 304 doların üzerinde işlem görmeye başladı.

Kasım ayının başından beri yüksek bir artış gösteren IOTA ya da MIOTA olarak bilinen dijital para birimi ise yüzde 774 yükselerek piyasa değerini 12 milyar dolara taşıdı.

Hızla Yükselen Dijital Para Birimleri

Farklı piyasalarda çeşitli fiyatlardan işlem gören ve Bitcoin’in de içinde olduğu 1051 para biriminin toplam piyasa değeri ise yarım trilyon dolar.

“Kasım ayının başında piyasa değeri açısından dünyanın en büyük döviz borsası işletmecisi olan Chicago merkezli CME Group’un (Chicago Ticari Takası)” İşlem sözleşmelerinin arzına başlayacağını duyurması dijital para biriminin değerine değer katmıştı.

Bitcoin’in değerinin yüzde 17 artmasını sağlayan “Chicago merkezli CBOEB (Chicago Board Options Exchange)” borsası Bitcoin vadelilerini piyasaya sürerek bu işi gerçekleştirmişti.

Bu yüzden diğer kripto paraların da bu yükselişten etkilendiği düşünülüyor.

Mehmet Şimşek: Spekülasyondan uzak durmalı

Ancak Bitcoin ve dijital para dünyasının etrafını saran şüphe dalgasının sonu gelmiş değil. Birçok kişi yatırım yapmayı düşünse de genellikle çekindikleri kaydediliyor.

 @memetsimsek tarafından yapılan Twitter paylaşımı: Bitcoin finans tarihinin en büyük balonu olan Lale çılgınlığını geçmiş.Bu spekülasyondan uzak durmalı.

Çarşamba günü düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısının ardından Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen Bitcoin hakkında ‘spekülatif’ sözlerini dile getirdi.

FED Başkanı Janet Yellen

“Aynı zamanda Fed’in Bitcoini düzenleme yetkisi olmadığını vurgulayarak dijital para birimleri hakkında ihtiyaçlar olduğu gibi kaygılar da olduğunu söyledi.”

MHP Başkan Yardımcısı: Dünyadan geri kalmayalım

“Yani yaklaşık 220 milyon liralık bir işlem hacmine ulaşmış oluyor”

Kuzey Kore çok sayıda Bitcoin çaldı

Bitcoin’e atılan suç iftiralarının başlıcakları ise suç örgütleri tarafından kullanılması iddiaları söyleniyor.

CNN, bitcoinin Kuzey Kore’ye yaradığını iddia ediyor.

“ABD haber kanalı CNN, Kuzey Kore’nin çok miktarda Bitcoin’i ‘çaldığını’ ya da Bitcoin madenciliği yaparak üretimde bulunduğunu iddia etti.”

Kuzey Kore Bitcoinleri’ni Güney Kore’den çaldıkları söyleniyor. Kanıt olarak ise Güney Kore’nin dört farklı borsasında çalışanlara gönderdiği kötü yazılım içeren elektronik postalar aracılığıyla çaldığı öne sürülüyor.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

2 YORUMLAR

  1. Evet son zamanlarda oldukça yükseldi ve bu yükseliş çabuk düşüşü gösterdi. Tabi bu yüzden kaybeden de kazananda oldu, temlinli olmakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here