Bitcoin Güvenliğini Sağlamak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

3
120
bitcoin mobil
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin bu kadar değer kazanmışken ve yükselme göstermişken saldırılar ve hırsızlık olaylarının olmasından daha doğal bir şey olamaz.  Bitcoin güvenliğini sağlamak için kesinlikle sizin de çok tedbirli olmanız gerekiyor.  Bitcoinleri korumak için yapmanız gereken bazı temel şeyler var.  Bunların en başında borsada ya da online cüzdan tutmamak geliyor.

Borsaların saldırıya uğrayabileceğini söylemekte yarar var hatta art niyetli borsa sahipleri bile tüm Bitcoinlerinizi çalmak için hesap kitap yapıyor olabilir.  Borsada tutulan Bitcoin de sizin cüzdanınızda saklanmaz. O yüzden bu büyük bir sorundur. Bitcoinler borsaya ait cüzdanlarında tutulduğu için çalınma ihtimali Bir hayli yüksektir.  Yani daha iyi anlamanız açısından paranızın sizin cebinizde değil de başkasının cebinde olduğunu söyleyebiliriz.  Yukarıda online cüzdanlarda da Bitcoinleri tutmanın riskli olduğunu söyledik. Tıpkı borsadaki gibi online cüzdanlarda da durum bundan ibaret.

Kripto para yatırımı yapan pek çok insan sürekli olarak al sat yaptığından dolayı borsalarda belli oranda Bitcoin bulunur.  Bitcoinler burada sahiplenin elinde olduğu için dışardan bir müdahale etme gibi bir şansımız yok. Ancak hesaplarınızı üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmemesi için bazı şeyler yapabilirsiniz.

BİTCOİN GÜVENLİĞİNİ NASIL SAĞLARIM
 • Google Authenticator gibi iki faktörlü doğrulama imkanı sunan seçenekler kullanmak. Birçok borsa Google Authenticator’ı destekler.
 • SMS’le doğrulama. Bu Google Authenticator kadar güvenli değildir ancak yine de önemlidir.
 • Güçlü bir şifre belirlemek.
 • VPN uygulamaları veya Tor browser kullanmak.

Yukarıdaki güvenlik önlemleri aslında oldukça güvenli yöntemler olarak bilinir ancak sizler Bitcoin cüzdanlarınızı tam anlamıyla korumak için offline Bitcoin cüzdanları kullanmalısınız. Offline cüzdanlar ile kesinlikle çok daha güvende olacaksınız.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

3 YORUMLAR

 1. Bitcoin için daha fazla güvenlik önlemi almak gerekiyor, para sanalda olduğu için tehditlerde artıyor dikkat etmek lazım ben başlarda ufak miktarlar kaybettim bu tür güvenlik hatalarından dolayı.

 2. yatırım yapan arkadaşlar aşağıdaki güvenlik önlemlerine dikkat ederlerse sorun olmaz.
  Google Authenticator
  Sms Doğrulama
  Karmaşık Şifre (En az 8 karakterden ve Büyük Harf, Küçük Harf, Rakam ve Özel Karakterden oluşan)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here