Bitcoin ETF için Çok Önemli Bilgiler

0
53
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

BITCOIN ETF ÇOK ÖNEMLİ

ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) salı günü vermiş olduğu kararın ertelenmesi durumunun çok sorun edilmemesi gerekiyor. Bitcoin Tabanlı Borsa Yatırım Fonu yani kısaca ETF ertelemesinin aslında bir sorun gibi görünüyor olsada merkezi bir sorun olarak görülmemelidir.  Yapılan açıklamalar ve işlemleri alt alta sıraladığımızda SEC tarafından şuanda kalan soru işaretlerinin giderilmesi için Bitcoinin hala göz altında tutulduğu görülüyor.  Bitcoin’in Şuanda 3.taraflarca saklanıyor olması konusu çözüme kavuştuğunda mutlaka bitcoin’in önünü açacaktır. Sec ertelemesinin bitcoin fiyatı üstünde olumsuz etki etkisini kısa sürede atması ihtimalini görüyoruz. Anlık olarak 6000 dolar seviyesine kadar düşmüş olması zaten dip noktaya yaklaştığı anlamına gelir. (Tabi buradaki dip noktası bir tahmindir.) Bu süreçten sonra 5800 ziyareti ve sonrasında tekrar 6200 ve üstüne çıkış beklenebilir.

Bitcoin ETF ve Finans Kurumlarının Tutumu 

Kripto Para Alanı İle ilgilenen Finans Kurumlarının bitcoin ve diğer coinleri kendi depolama ve saklama çözümlerini geliştirermek isteyip istemeyecekleri ve Bu depolama ve saklama hizmeti veren diğer kripto para oyuncuları ile ortaklaşıp ortaklaşmayacakları soruları çözüme kavuştukça Bitcoin ETF için daha net ifadeler kullanılabilecektir.

Kripto şirketlerini satın alan büyük finans kuruluşları görmeye başlamamız an meselesidir. Goldman Sachs bu konuda en popüler oyunculardan birisi ve kullanıcılarına Bitcoin inceleme hizmeti vermeye çalışıyor.

Bitcoin ETF ile İlgili Gelişmeler

Ayrıca, Google Trendleri incelediğimizdede bitcoin ile ilgili olarak Temmuz ayında iki temel veri dikkat çekiyor. İlki Bitcoin Custody (Bitcoin gözaltında) diğeri ise Bitcoin etfdir.  Kripto Dünyasının bu iki konuya olan ilgisinin bir hayli arttığı görülüyor.  İki Arama terimi birbiri ile bağlantılıdır. Ama iki terimin aranma sonuçlarına bakıldığında Bitcoin ETFnin çok daha büyük bir yoğunluk ile arandığını göze çarpıyor.

Her iki durumda da “bitcoin etf” arama terimi “bitcoin gözaltından” daha popülerdir:

 

Bitcoin ETF için SEC Kararı bekleniyor. 

VanEck tarafından CBOE aracılığıyla başvuruya ek olarak şuanda 9 farklı bitcoin tabanlı ETF uygulaması SEC tarafından inclenmektedir.  SEC’in işleyiş prosedürüne bakıldığında ABD Federal Sicili’nde yayınlandıktan sonra 45 gün içinde başvurular hakkında bir başlangıç ​​kararı alması gerekmektedir. Mevcut kurallar ve uygulamalara bakıldığında bu işlemin istenirse bir kaç kez geri alınabileceği ve bunun sonucundada VanEck’in ETF önerisi hakkındaki kararın Şubat/2019dan önce çıkamayacağını söyleyebiliri.

SEC Bitcoin ETF hakkında karar vermek için bir sonraki süresinin 23/08/2018 olarak duruyor. Muhtemelen bir erteleme daha alınıp kasım ayına kadar bu süreç uzayacak ve şubat/2019a doğru nihai karar alınacaktır.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here