Bitcoin Doların Yerine Kullanılabilmesi İçin 213Bin Dolar Olması Gerekiyor

0
65
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bitcoin Doların Yerini Alabilirmi?

Bitcoin başta olmak üzere tüm para birimlerinegeleceğin ödeme aracı olma gibi bir misyon yüklenmiş durumda. Bir çok kişi bunun bir hayal değil ileride mutlaka gerçekleşebilecek bir işlem olarak görüyor.  Peki bu mümkünmü? Bitcoin ABD doları yerine kullanılacaksa dolaşımdaki tüm Dolar işlemlerini yani madeni ve kağıt paralar, çekler, senetler, teminat mektupları vb. işlemlerin bir günlük hacmine yakın bir tutara gelmesi gerekiyor. Bitcoinin şuandaki piyasa değeri ile karşılaştırıldığında bunun olabilmesi için Bitcoinin mutlaka 213.000 dolar seviyesine çıkması gerekiyor. 

Bitcoin 213000 Dolar Olurmu?

Bu tezi ortaya atan UBS stratejisti Joni Teves, yazdığı yazıda “hala çok istikrarsız ve uygulanabilir bir ödeme aracı olmaktan uzak ve ana akım bir varlık olmak için çok sınırlı kalıyor ” ifadelerini kullandı.  Bitcoin ve diğer alt coinler için en büyük sorunun hızın yetersiz olması olarak görülüyor. 

Teves’e göre, bitcoin gelecekteki bir ödeme şekli ve bir “yasal varlık sınıfı” olmak için çeşitli tüketici güvencelerinin yanı sıra ek düzenleyici desteğe de ihtiyacı olacaktır. Bu ülkelerin çeşitli yasalarla coin dünyasına statü vermesi ile başlayacak bir süreç olacaktır. Açıklamanın devamında Teves, büyük bitcoin fiyat hareketlerinin% 70’inin spekülatif sonuçlar olduğunu söyledi. Fiyatının bu denli hareketli olması bitcoin önündeki en büyük sorunların başında geliyor. Tabi bu fiyat daha işin başı olması nedeniyle oynak olabilir ama ileride bir gecede %50 artışları veya azalışları görmeyeceğimiz zamanlara doğru evrilecektir. 

Bitcoin 1 Yıllık Fiyat tablosu

Kaynak: coinmarketcap.com

Bitcoin Ödeme Aracı Olabilir

Bitcoinin şua aşamada doların yerini alabilecek kapasitede olmadığı görülüyor ayrıca geleneksel ödeme araçlarından olan Kredi kartlarının yapabileceği işlem hacimleri ilede karşılaştırıldığında Visanın yapabileceği işlem hacminin bir kısmını yapabileceği görülüyor.

Tabi bu tam bir sorun olarak görülmemelidir. Çünkü bu teknoloji henüz yeni ve önümüzde bu sorunu çözebilecek adımların oluduğu görülüyor. Lightning Network gibi çözümler bu işlemlerin yapılabilirliği için önemli adımlar olarak değerlendiriliyor. Bu durumun hayata geçmesi sonucunda işlemlerin durdurulması ve yerleştirilmesi off-blockchain yapılır, bu nedenle ücretler son derece düşüktür ve güvenlik için akıllı sözleşmelerin uygulanması sayesinde ödemeler anında yapılabilir. Blok onaylama için bekleme süresi yoktur. Ayrıca, diğer önemli bir faktör de saniyede milyarlarca işlemin ağda gerçekleşmesini mümkün kılan ölçeklenebilirliğidir.

Bitcoin için Son Tahlilde Sonuç ?

Raporda bir çok gelişme ele alınsa da Merkezileşmemiş bu yapının  enflasyon ve hükümet müdahalelerinden arındırılıp arındırılamayacağı gibi durumların yanı sıra bitcoin’in diğer önemli özelliklerine yer verilmediği görülüyor. 

Bitconiin toplam çıkarılabilecek üst sınırı sınırı olan 21 Milyon bitcoinin  2040 yılına kadar çıkarıldığında şuanda piyasada bulunan mevcut bitcoinlerin önemli bir oran olmadığı görülecektir.  Bitcoin şuanda işlem gören toplam adedinin 2,78-3,79 milyon arasında olduğu belirtiliyor. Buda tüm bitcoinlerin çıkarılması sonrasında süpekülatif işlemlerin bugünkü kadar sert iniş ve çıkışlar yaratmayacağı sonucuna gidebilir. 

Yazımızla ilgili lütfen yorumlarınızı esirgemeyin. Katıldığınız veya katılmadığınız her şeyi bize yazın.

 

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here