Bitcoin cüzdanları – Bitcoin nasıl saklanır

2
138
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin cüzdanları – Bitcoin nasıl saklanır

Bu yazımızda sizlere Bitcoinlerinizi muhafaza etmenin farklı yollarından bahsedeceğiz. Bir Hayli depolama türü ve bitcoin cüzdan türü vardır. Gerçekte Bitcoinleri saklamak gerçek Bitcoinleri saklamak değil Bitcoin adresimize hususi şahsi anahtarımızı saklamak olarak anlaşılmalı.

Güvenilir Bitcoin cüzdanı nasıl oluşturulur isimli videomuza buradan ulaşabilirsiniz. 

Bitcoin Aleni anahtar/gizli anahtar çiftlerini kullanarak çalışır. Aleni anahtar hesabımıza aktarım yapılabilmesi için kullanılan ve herkezin bilebileceği bir izlerken iken, saklı anahtar ise hesabımızdan nakit gönderirken bu işlemi onaylamak için kullandığımız şifredir. Bu saklı anahtar ‘cüzdan’ dediğimiz yazılım bünyesinde saklanır ve bu cüzdanların değişik emniyet düzeylerine sahip bir fazla türü vardır. Bahsedeceğimiz ilk cüzdan bitcoin QT cüzdanı olacak.

Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin QT Cüzdanı

Bu cüzdan bitcoinin orjinal geliştiricileri yönünden imal edilen ve referans olarak kabul edilen cüzdanıdır. Bu cüzdan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve saklı anahtarı bilgisayarınızdaki bir dosyada depolar. Bir Hayli niteliği vardır ve bir cüzdan olmasının dışında file üzerinde ağın bir parçası olarak vazife yapmanızı sağlar. Bu sebeple bitcoin işlemlerine ait blockchain zincirinin tüm bir kopyasını bilgisayarda saklar.

Koin Gönderme ve alma yapmanızı sağlar, gönderen ve müşteri adreslerinizi kaydetmenizi sağlar. Aynı bir telefon rehberi gibi. Ayrıca cüzdan şifrelemesi hizmeti sunar. Koin gönderirken belirlediğiniz şifreyi girmenizi gerektirir. Bu şifreyi unutmanız şeklinde koinleriniz sonsuza kadar kaybolur. Bu yüzden bu şifreyi yedeklemeniz fazla önemlidir.

Avantajları

– Kullanması basit ve anlaşılabilirdir.

– Bitcoin orjinal geliştiricileri yönünden desteklenir.

– Güvenilir bir yazılımdır.

 

Dezavantajları

– Blokchain zincirini bütün kopyasını bilgisayarda saklamayı gerektirir. Bu Eylül 2017 bakımından 134 GB büyüklüğünde bir veridir.

– Cüzdan şifreli olmasına karşın saklı anahtarı sistem belleğinde tuttuğundan ötürü bilgisayara virüs girdiğinde koin hırsızlığı ile sonuçlanabilir.krip

– Çoklu imza niteliği yoktur.

– Cüzdanı kullanmadan evvel blockchain zincirinin tam olarak senkronize olmasını beklemeniz gerekebilir. Bu da saatlerce hatta günlerce sürebilir.

Yeni Başlayanlar için bitcoin QT cüzdanı we öbür masaüstü cüzdanları iyi bir seçenektir ancak iyi bir donanımızın olması ve blokchainin tamamının yüklenmesini beklemeyi gerektirir. Sınırlı internet paketi olan ve bilgisayarında az kapasitede depolama yeri olan bireyler için iyi bir tercih olmayabilir. Emniyet riskleri sebebiyle kocaman çaplı koin saklamak için kullanılmamalıdır ve kesinlikle cüzdan ve şifre yedeği alınmalıdır.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here