Bitcoin Cash Hard Forks Yapıldı

0
207
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BCH Blok Boyutunu Yükseltmek İçin Bitcoin Cash Hard Forks Yapılacağını Duyurdu

Dün Bitcoin Cash, BCH blok boyutunu 8MB’dan 32MB’ye yükseltecek ve yeni OP kodlarını kod tabanına ekleyecek bir hard fork işlemi başlattı. Hard fork türkçe karşılığı olarak Sert çatal anlamındadır, kripto para piyasasında çatallanma olarakta dile getirilmektedir.

Nisan ayında yapılan açıklamada çatal akıllı sözleşme kabiliyetine izin veren OP kodlarının eklenmesini içeririyor.

Bununla birlikte, blok büyüklüğündeki büyük artış dikkat çekiyor. Bitcoin Cash hard fork işleminin işlem ücretlerini azaltacağı konusunda iyimser bir hava sunuyor ancak eleştirmenler büyük blokların güvenliğine ilişkin endişeleri olduğunu dile getiriyorlar.

Bununla birlikte, blok büyüklüğü tartışması aşırı derecede patlayabilir ve Bitcoin saflığı ile ilgili ideallere daha fazla zarar verebilir. Bitcoin çekirdek geliştiricileri  ve Bitcoin Cash geliştiricilerinin teknik özelliklere göre uzun bir anlaşmazlık geçmişi olduğunuda biliyoruz.

Bitcoin  ABC’nin lider geliştiricisi olan Amaury Séchet, aynı zamanda büyük blok boyutlarının da güçlü bir savunucusu olmuştur. Şubat 2017de yazdığı  blog yazısnda belirttiği şu açıklamaya göz atalım.  “İnsanlar, daha büyük bloklar uğruna daha büyük bloklar istemezler, ama aynı zamanda, kullanıcılara getirdikleri değer için, insanlar daha büyük bir araba uğruna daha büyük bir araba istemezler, fakat daha fazla insanı ya da nesneyi taşıyabilirler.”   Bu değer için, insanlar daha büyük bir araba uğruna daha büyük bir araba istemezler, fakat daha fazla insanı ya da nesneyi taşıyabilirler.”

Ek OP Kodları ve Akıllı Sözleşmeler

OP_Return için 220 baytlık veri taşıyıcı limitini artırmanın yanı sıra, çatalı sık sık Ethereum’a özel olduğuna inanılan yeni akıllı sözleşme kabiliyetlerini ortaya çıkarır. Akıllı sözleşmeler, işlemlerin koşullu olarak gerçekleşmesini sağlar ve geliştiricilerin dinamik ödeme anlaşmaları oluşturmasına olanak tanır.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin protokolünün geliştirilmesinde akıllı sözleşme yeteneklerini ortadan kaldırdı. Bu Bitcoin Cash sert çatalı, akıllı sözleşmeleri mümkün kılan OP kodlarını tekrar ekleyecektir.

Kodlar, Haziran 2010’da Bitcoin protokolünden çıkarıldı çünkü büyük ölçüde geliştiricilerin daha fazla zaman harcamak istemedikleri bir saldırı yüzeyi sağladıkları için nChain geliştiricisi Steve Shadders, teknik bir güncellemede bu özelliği açıkladı  . Bitcoin Cash geliştiricilerinin uzun süredir devam eden heveslerine rağmen, proje, tam olarak ele alınmamış güvenlik endişeleri bulunduğundan, aşamalı olarak OP kodu özelliklerini kullanıma sunmakta.

İleriye giderken, güvenlik herkesin yakından izleyeceği bir joker olacak ve Bitcoin Cash bugünün çatalı ile tarihi bir dönüm noktasına ulaştı.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here