Bitcoin Anonymous mu?

3
118
bitcoin card
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin Anonymous mu?

Kimliğin Bitcoin’e nasıl bağlı olduğu ve kullanımı hakkında sorular anlaşılabilirdir. Adınızın ve kişisel bilgilerinizin hangi yönlerinin platforma bağlanacağını ayırmak biraz karışık olabilir.

Kullanıcıların gölgeler içinde çalışmasına izin vermek için bir üne sahip olmakla birlikte, Bitcoin’in her işlemi kaydedip kaynaklarını kendilerine geri götüren dağıtılmış defteri teknolojisine bağlı olduğunu da biliyor olabilirsiniz. Bitcoin gizli mi? Kısa cevap hayır, tamamen değil.

Gizlilik, bir aktör kimliğinin bilinmediğini gösterirken, Bitcoin işlemleri belirli bir adresle ve dolayısıyla bir “kimlik” ile bağlantılıdır. Ancak, bu adresin mutlaka gerçek hayatta bir kimlikle bağlantılı olması gerekmez. Bitcoin’in sıklıkla “sahte” olarak tanımlandığı budur.

Bir kullanıcının Bitcoin adresi gerçek kimliğine bağlıysa, onlara etkinliği izlemek mümkündür. Değilse, etkinliği yalnızca Bitcoin takma adlarına geri döndürmek mümkündür. Bitcoin’in blok gövdeli defteri, platformda sonsuza kadar yapılan her işlemi depolar. Bitcoin’i başlatan orijinal beyaz kağıt “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi”, kullanıcıları birbirine bağlamaktan ve tek bir kullanıcıya kadar izlemek için her işlem için adres değiştirmeye teşvik etti.

Bununla birlikte, kamu blok zincirinin analizi farklı adresleri birbirine bağlayabileceğinden, bu tam bir anonimliği garanti etmez. Eğer adreslerden biri olsa bile, gerçek hayatta bir kimlikle bağlantılıysa, hepsi de olabilir. Ancak, anonimliği artırmak için bazı yöntemler vardır veya en azından kullanıcının kimliğini izlemek daha zor hale gelir. Farklı işlem geçmişi olan başkaları için bazı bit eşleştirmelerini değiştirecek bir karıştırma hizmetinin kullanılması, girdileri ve çıktıları tek bir kullanıcıyla eşleştirme olanağını ortadan kaldırabilir.

Ancak, karıştırma servisinin kayıtları kendisinin tutmadığı ve aldığı miktarda bitkinin geri dönüşüne güvenilebileceği çok önemlidir. Ayrıca, bazı çevrimiçi cüzdanlarda kimlikleri gizlemeye yardımcı olan yerleşik hizmetler bulunur. Örneğin, servislerini kullanarak tüm bitkisel ilaçları bir araya toplayabilir ve daha sonra kullanıcılara çekilme üzerine farklı olanları verebilirler.

Elbette ki, bunun için büyük bir havuz ve hizmet tarafından tutulan ayrıntılı kayıtların olmaması gerekir. Yine de, hangi yöntemleri kullanıyor olursa olsun, Bitcoin kullanıcıları tam bir anonimlik elde etmek için mücadele edecekler. En fazla, gerçek dünyadaki kimlikleriyle Bitcoin adreslerini birbirine bağlamak çok zor ve sorunlu olabilir. Pek çoğuna göre bu takma ad yeterlidir.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

3 YORUMLAR

  1. Bitcoin gizli yada saklı bir para birimi değil, ha öyle olsaydı bu kadar büyümezdi, her ay milyarlarca işlem haznesine sahip; böyle bir para biriminin gizli yada saklı bir şekilde yürümesi imkansıza yakın bir olay.

  2. valla olada bilir bitcoinin geldiği yer belli zaten onların olmasa bile gene bu işle bir alakalıları var dır yoksa dadanırlardı die düşünüyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here