Bitcoin Almalımıyım?

0
164
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bitcoin almalımıyım?

Bitcoin en yüksek noktası olan 19500$ dolara ulaştığı Aralık/2017 döneminden beri oldukça adını duyurdu. Bu süreçte yeni katılım sayısı çok üst düzeyde bir rakama ulaştı. İnsanların hala en çok sorduğu nokta “Bitcoin satın almalı mıyım?”  Bir diğer kafa karıştıran soru ise “Yakın gelecekte Bitcoin almalımıyım yoksa çokmu geç kaldım?” sorusuydu.

Bitcoin’e yatırım yapmalımıyım?

Bu sorunun cevabını vermek elbette oldukça zor. Bu konuda size sadece klavuzluk yapabiliriz ve şimdilik finansal bir danışmanlık hizmetimiz bulunmadığı için Yatırım tavsiyesi olarak algılanmamasını önemle vurgularız. Size vereceğimiz cevaplar  “Bitcoin’e yatırım yapmalı mıyım?” Sorusunun karşılığında alacağınız riskleri belirtmek içindir.

Fomo Nedir?

Genelde karşılaştığımız en büyük durum bir kaç yıl önce Bitcoin ismini duyup, yine bir dolandırıcılık vakası gibi düşünmüş veya çok önemsemeden es geçmiştiniz. Ta Ki 2017 sonundaki müthiş çıkışını görene kadar, işte bu noktada keşke alsaydım dediğinizi duyar gibiyiz. O dönemdeki artışı görüp zamanında alsaydım zengin olmuştum söylemi aslında çok yanlış bir söylemdir ve borsada buna FOMO yani kaybetmiş olma korkusu denir. Emin olun Yanlız değilsiniz.

Bitcoin ve diğer tüm kripto Paralar ile ilgili olarak bilmeniz gereken ilk şey bir gecede zengin olma hayalinin bir şans oyununu kazanmaktan bir farkı olmadığıdır. Kripto Paralar borsa mantığı ile hareket eder ve alıcı satıcı fiyatları Bitcoinin değerini belirler. Bu süreçler içerisinde yaşanabilecek her türlü olumlu adım fiyatını yükseltecek ve zengin olma kapılarını size açabilecektir. Yanlız aksi durumdaki olumsuzluklar ve belirli noktalarda kullanıcıların yapacakları kar realizasyonları fiyatı düşürecektir. Kaybetmeyi göze alamayacağınız bir para ile asla yatırım yapmamalısınız. Piyasanın işleyişini öğrenmek için önce çok küçük bir miktarda yatırım yapıp durumu kavramalısınız, yoksa bir anda tüm yatırımınızın yarısını veya daha büyük bir kısımını kaybedebilirsiniz.

Bitcoin Almalısınız?

Yukarıda size kısaca bazı bilgileri verdik. Şimdi ise Bitcoin almalısınız diyoruz.  Eğerki küçük bir miktar ile piyasaya girip işleyişi, terimleri, hareket yöntemlerini öğrendiysen Bitcoin almalısın. Ayı piyasası, Boğa piyasası terimlerine hakimsen ve Özellikle şu günlerde ayı piyasasının son demlerini yaşadığı dönemde Bitcoin alınabilir.

Unutma her düşüşün bir çıkışı vardır. Ayı piyasası çoğunlukla düşüşün olduğu satış ağırlıklı ve hacimsiz borsalardır. Boğa ise hacimli ve işhatlı bir şekilde alış yapan ve sürekli yükselen borsa demektir. Bu döngülerin genel bir zamanı yoktur ama şunu söyleyebiliriz Ayı piyasası olmadan boğa, boğa piyayası olmadan ayı olmaz. Ayı piyasasında düşük fiyatlı coinleri toplayıp boğa piyasasında yüksek rakamlara çıktığında satıp tekrar düşmesini beklemek veya anlık takip ederek kar etmek en doğru yöntemdir. Tabi geçmişte bu olanların bugünde olacağını söylemek kahinliktir ama genel işleyiş bu şekildedir.

Ne Zaman Al – Ne Zaman Sat?

Para kazanmak istiyorsan, “düşükten al, yüksekten sat ”  borsanın temel kuralıdır. Yukarıda size genel piyasaları özetlemiştik şimdi söyleyeceklerimiz sadece onu pekiştirecek bir kaç cümle olacaktır. Ancak yinede ısrarla Şimdi Bitcoin almalımıyım yoksa bekleyeyim mi? sorunuzun cevabını vermek çok güç, ama piyasa yeterince düştüğünü yükselmek için can attığını söyleyebilirim. Tek eksiği olan hacim devreye girdiği andan itibaren bitcoin yükselecektir. Elbetteki bugünün şartlarında baktığımızda 5800$doları bitcoin için dip noktası olarak görmekteyiz. Bu seviyeyi bir kaç hafta önce test ettiği ve son zamanlarda bu seviyenin altını görmemesinden kaynaklı olarak söylemekteyiz. Yanlız kesin bir kural var asla bir dip noktası yoktur.  

Risk Alabiliyormusunuz ?

Kısacası herşeyi kaybedebilirsiniz? bu riski göze alabiliyormusunuz, (Çok mümkün değil)Evet cevabını verebiliyorsanız şimdi şunu söyleyelim çok zengin olabilirsiniz. (Doğru zamanlamayla Mümkün) Araştırmanızı yapmadan ve kaybetmeyi göze alacağınız bir para olmadan asla bitcoin almayın.

 

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Yönetim Kurulu Üyesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here