Bitcoin Adresi ve Anahtarlar

4
141
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bitcoin Adresi ve Anahtarlar

Bitcoinde nakit transferleri gerçekte bir hayli kriptografik algoritma içerir ve gerçekte fazla karmaşık işlemlerdir. Ama bu işlemlerin çoğu kullanıcıya gösterilmez ve geri planda otomatik

yapılır. Bu işlemler bitcoin’in güvenliğini sağlar. Bunların en önemlilerinden biri de bitcoinde kullanılan açık/gizli anahtar algoritmaları ve dijital imza algoritmalarıdır. Bu algoritmalar, gönderenin kimliğini ve uygulanan işlemin geçerli olup olmadıgını teyit etmede kullanılır. Peki nasıl çalışırlar?

Not: Burada anlatmaya calışacagımız algoritmalar, sadece bitcoinde değil hemen hemen tüm kripto paralarda ve hatta internette kullanılan öbür protokollerde de kullanılmakatadır.

Bitcoin adresi ve anahtarlar nasıl üretilirler?

Öncelikle bitcoinle nakit transferi yapabilmek için bir bitcoin adresimiz olması gerekiyor. Bu bitcoin adresini üretmek için cüzdanımız öncelikle saklı anahtar üretir. Bu saklı anahtar her şey olabilir, ama rastgele olması tahmin edilememesi açısından önemlidir.

Örnek Bir bitcoin saklı anahtarı.

Cüzdan Bu saklı anahtarı kullanarak evvel aleni anahtarı peşinden da aleni anahtarı kullanarak bitcoin adresimizi üretir. Saklı anahtardan aleni anahtar üretme işlemi Eliptik Eğri Kriptografisi (Elliptic Curve Cryptography) [1] kullanılarak yapılırken, aleni anahtardan bitcoin adresi üretme işlemi sadece kolay bir sıkıştırma [2] operasyonudur.

Bitcoin Saklı anahtardan bitcoin adresi üretme işlemi.

Burada Bilmemiz gereken, kullanılan algoritma sayesinde saklı anahtardan aleni anahtar üretimi kolayca yapılabilir ama aleni anahtardan saklı anahtar üretilmesi matematiksel olarak olanaksız hastalıkların çözülmesine baglıdır. Bu yüzden imkansızdır denebilir.

Bitcoin Adresinden saklı anahtar elde etmek imkansızdır.

İşlemlerde Nasıl kullanılırlar?

Açık anahtar herkez yönünden bilinir, ama saklı anahtar tam olarak kişiseldir ve işlemin bize ait oldugunu gösteren yegane göstergedir. Bu yüzden bir işlemin bizim tarafımızdan gerçekleştiğini kanıtlamak için saklı anahtarımızı kullanırız. şayet saklı anahtarımızı operasyon bloğuna eklersek, blok zincir teknolojisinin doğası gereği saklı anahtarımızı herkez görecektir.

Peki Sadece bize ait olan saklı anahtarı alıcıya göndermeden saklı anahtarın bizde olduğunu başka bir deyişle gönderenin biz olduğumuzu nasıl kanıtlayacağız? İşte bu noktada Dijital İmza (Digital Signature) kavramı ortaya çıkıyor.

Örnek Bir dijital imzalama olayı.

Dijital Imza gönderenin kimliğinin teyit edilmesini sağlar. Gönderen saklı anahtarla işlemi imzalar, ve gönderenin aleni anahtarı veya bitcoin adresi olan herkez imzanın gönderene ait olup olmadığını teyit edebilir ve de saklı anahtar başka kimsede olmadiği için imza iddia edilen şahıs yönünden üretildiğinden emin olabiliriz.

25 Yaşındayım Avrasya Üniversitesi Mimarlık bölümün de okumaktayım. 2012 Yılından beri editörlük hizmeti yapmaktayım.

4 YORUMLAR

  1. Bitcoin işlemleri zaten arka planda yapıyor, kullanıcıların anlayacağı türden yapılası bile çok karmaşık olduğu için ne olduğunu pek kimse anlamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here