Bankaların Hesapları Askıya Almasıyla Şili Kripto Para Borsaları Kepenk Kapattı

0
113
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Şili’deki kripto para birimini destekleyen son banka olan BancoEstado’nun bankacılık hesaplarını kapattığını açıklamasıyla, üç Şili kripto para borsası BUDA, Crypto MKT ve Orionx, bankacılık hizmetlerini kaybetti.

El Mercurio BancoEstado  kripto para alışverişlerinin hesaplarını kapatmaya karar verirken, bu birimin yalnızca kripto değişimi olan Orionx a haber göndererek bilgilendirendi. Gönderilen bilgilendirmede; “BancoEstado’nun, Hesap Sözleşmesinde belirtilen yasalara uygun olarak sahibi olduğunuz hesabı kapatma kararı aldığını bildiririz” denildi.

Şili cryptocurrency borsalarının BUDA ve Crypto MKT’nin hesaplarını kapatacağı geçtiğimiz günlerde öngörülmüştü. Bankaların hesapları kapatmasının ardından borsalar, ülkenin bankacılık kuruluşu ABIF’e, kripto para birimi endüstrisindeki duruşunu açıklığa kavuşturmak için çağrı yapan bir kamuya açık bildirge yayınladı.

Borsalar, bankalardan “kripto para birimleriyle ilgili bir hesap açmaması” yönünde talimat geldiğini ve  BancoEstado, borsalarla çalışmakta olan tek finansal kurum olduğunu belirtti.

BUDA CEO’su Pablo Chavez, BancoEstado’nun uygulamaya geçmesinin ardından şirketin “farklı bir formata geçmek zorunda kaldığını, en son seçeneğin operasyona olanak veren dijital bir banka açmak olacağını” söyledi.

Crypto MKT’nin kurucu ortağı Martin Jofré, BancoEstado’nun uygulamadan dönmediği taktirde, borsada bankacılık yapılmayacağını açıkladı. Eğer söz konusuysa, şirketin, kullanıcılarına fonlarını geri vereceğini vurguladı.

BancoEstado’nun hesabını kapattığını belirten Orionx, kullanıcılara fonların “tam olarak desteklendiğini ve iflas riski olmadığı” açıkladı. Finansal kurumun hareketine tepki gösteren Orionx , bununla aynı fikirde olmadığını belirterek “ Yanlış ve rekabete aykırı önlem ”  olarak ifade edildi.

Güvenli bir platform olduklarına vurgu yapan borsalar ortak beyanlarında, BUDA ve Crypto MKT, hem katma değer vergisi (KDV) ödediklerini, hem de Şili Finansal Analiz Birimi’ne (UAF) kayıtlı olduklarını ve kullanıcılarına para aklama ve terörle mücadele finansman uygulamalarını takip ettiklerini savundu.

ABIF, kendi deyimiyle ele alınan kripto para birimi değişimi ile ilgili yanıt vererek sorunun çözülmesinden sorumlu olmadığını iddia ederek her bankanın müşterilerinin bireysel ilişki bağlamında ele alınması ve çözülmesi gereken bir mesele olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here