Balina Hareketi nedir?

4
183
bitcoinin-balinalari
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Balina Hareketi nedir?

Balinalar bildiğiniz gibi denizlerde ve okyanuslarda yaşayan, öbür suda yaşayan canlılardan kat kat kocaman olan ve sudaki ufak balıkları yiyerek beslenen canlılardır. Gerçekte biz bu balinadan ziyade, kripto dünyasında “Balina” olarak adlandırılmış kişilerden bahsedeceğiz bu yazımızda. Aynı gerçek yaşamda bulunduğu gibi kripto dünyasında da ufak yatırımcıların elindekileri ucuz fiyattan toplayan, marketi ve dolayısıyla ücretleri denetim edebilen kişilere denir. Peki bu balinalar nasıl marketi denetim edebiliyor, buyrun yazının devamını okumaya.

Balinalar Piyasayı nasıl denetim ediyor?

Balina diye adlandırdığımız bireyler genelde bahsi geçen nakit biriminden elinde çokça tutan bireyler diyebiliriz. Örnek olarak aşağıda verdiğimiz derinlik tablosunu inceleyebiliriz.

Burada Görebileceğiniz gibi elinde bitcoin bulunduranlar sağ tarafta al bölmeyi oluşturuyor. Kimi insanlar “benim 1 bitcoinim var, bunu 15.000 Dolardan satışa koyuluyor” deniliyor, bazısı “15.150 Dolara satılıyor ben” diyor. Sol tarafta ise “benim 14.400 Dolarım var, ben 1 bitcoin almak istiyorum bu fiyata” halinde market emri giren insanlar yönünden “alım” havuzu oluşuyor ve bu umumi tablo derinlik tablosu olarak adlandırılıyor. Tabloda da görebileceğiniz gibi yaklaşık 1.000 Bitcoin 14.000 Dolar ile 14.805 Dolar ortasında alım bekleyen kullanıcılara satılabiliyor.

İşte Tam bu noktada elinde misal olarak 2000 bitcoin bulunduran bir “balina” rahatlıkla borsa üzerinden 2000 bitcoinini bir anda satarak maliyeti 13.400 Dolara kadar düşürebiliyor. Böyle bir düşüşü gören öbür kullanıcılar da “Bitcoin düşmeye geçti derhal satmalıyım” diyerek panik satışları yapıyor ve fiyat daha da düşüyor. Fiyatın daha da düştüğünü gören balinalar bitcoin satışı sonucu ellerinde tuttukları para nakit ile bir anda marketten 2200 bitcoin almaktadır ve bunu gören kullanıcılar “Bitcoin artıyor, derhal almalıyım” diyerek gene bir panik alımı yapıyor. Bütün bu işlemler sonrasında fiyat gene eski yerine geliyor ve elinde 2000 bitcoini olan balina artık 2200 bitcoin’e sahip oluyor.

Peki Balinalar sebep bu kadar ehemmiyet taşıyor?

Örnek olarak ülkedeki bir şirketin hisselerinin %10’unun yalnızca bir insanda olduğunu düşünelim. Bu şahıs bir gecede elindeki bütün hisseleri satarsa öbür pay sahipleri ve borsayı takip eden insanlar “acaba şirkete bir şey mi oldu?” tarzında düşüncelerle panik satışı uygulayarak elindeki hisseleri değerinin altında satıyor.

Kripto Evi Yaz. ve Tic. Genel Yayın Yönetmeni

4 YORUMLAR

  1. Bu işi daha iyi tecrübe eden kişilerin uyguladığı bir taktik olduğu için biraz daha deneyim istiyor bende yavaş yavaş balina hareketi ile ilgileniyorum ancak tam anlamıyla yapabildiğim daha söylenemez yakında inşallah bende tam anlamıyla yapabileceğim.

  2. Balina hareketi etkili ve güzel bir yöntem bu sayede ufak yatırımcıların kayıpları çok olmayacak biraz daha araştırayım balina hareketini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here