6,800 Dolara Düşen Bitcoin, Kısa Vadeli Momentumu Sürdürmek İçin Mücadele Ediyor

0
122
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Dün, Bitcoin fiyatının 6.000 $ ‘dan $ 7,500 $’ a kadar yükselmesinin ardından potansiyel olarak 8.000 $ ‘lık bir bölgeye hareket etmesi  ve 7.000 $’ ın üzerinde seyretmesi bekleniyordu.

Ancak, geçtiğimiz 24 saat içinde, bitcoin fiyatı 7,300 $ ‘dan 6,594 $’ a geriledi, yine yüzde 10’luk bir kayıp daha yaşandı. Bitfinex ve Bithumb gibi büyük borsalarda birkaç büyük alım hacmi kaydedilmiş olsa da, Bitcoin pazarı 31 Mart’tan 4 Nisan’a kadar geçen 5 günde yakaladığı ivmeyi sürdürmeye çalıştı.

Fiyat hareketlerinin hızını ölçen bir momentum osilatörü olan göreceli güç endeksi (RSI), Bitcoin RSI’nin 34.6’ya yaklaştığı göz önüne alındığında, pazarın son 24 saat içinde büyük düşüşte olduğunu göstermektedir. Piyasanın momentumunu da belirleyen RSI Bitcoin ve Williams Percent Range, piyasada bu seviyelerde çok fazla Bitcoin olduğunu gösteriyor.

Her zaman olduğu gibi, kripto-para piyasasında düşüşe hiçbir özel faktörün etkisi olmuyor. Bitcoin, Ethereum ve diğer ana kripto para birimleri, piyasadan gelen talepler nedeniyle düşüşe geçti. Çünkü diğer kripto para birimleri de bir avuç küçük alternatif kripto paralar haricinde büyük kayıplar yaşadı.

Aralık ve nisan ayları arasında, son dört aydaki Bitcoin fiyatındaki düşüşe etki edebilecek potansiyel faktörler, iki büyük kuruluş Kale ve Mt.Gox tarafından yapılan devasa satışlar olabilir.

Cryptocurrency araştırmacısı Matt Odell ve FT tarafından yayınlanan bir rapora göre, Fort 2018’in ilk çeyreğinde 200 milyon dolar değerinde Bitcoin sattı. Gox trustee ayrıca kripto para birimine 362 milyon dolar yatırarak piyasaya girdi. İki kuruluş, kamu kriptosuzluk borsalarında kısa bir süre içinde yarım milyardan fazla Bitcoin sattı.

Tezgah üstü (OTC) piyasalarda Bitcoin satan Kale ve Mt. Gox, pazardaki büyük satışların etkisini minimize edebilirdi. Ancak, piyasadaki en baskın kripto-para birimini satabilmek için sınırlı likiditeyle kripto-para birimi ticaret platformlarının kullanarak tüm borsalarda domino etkisi yaptı.

SoftBank anlaşmasının ardından Fortress, sabit gelirli para yönetim kolu Logan Circle Partners’ı 250 milyon dolarlık bir anlaşma yaparak MetLife’a sattı. Fort’un anlaşma konusundaki bilgisine sahip iki kişi, özel sermaye grubunun, son birkaç ay içinde tuttuğu yaklaşık 200 milyon dolarlık Bitcoini de tasfiye ettiğini söyledi.

Eteryum, diğer büyük kripto para birimlerine benzer şekilde, son birkaç ay içinde genel olarak Bitcoin genel eğilimini takip etti. Fakat bu hafta Japon hükümetinin ICO’ları yasallaştırma kararını duyurmasıyla yatırımcıların blok satış projelerine yeniden blokaj projeleri finanse etmesi için bir kanal sağlandı.

Japon hükümetinin, Ethereum ve ICO pazarına yönelik aldığı karar, kısa vadede piyasada yükselişe sebep olabilir.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği  2.Sınıf Öğrencisiyim 24 yaşındayım 3 yıldır editörlük hizmeti yapmaktayım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here